Keliai

Kelininkai pasirengę ilgai žiemai

Praėjusio šeštadienio naktį ir dieną daugelyje Lietuvos regionų lijo, kai kur krito šlabdriba, nesiliovė lijundra. Dėl kritinės nulinės temperatūros keliams grėsė apledėjimas. Visuose šalies valstybinės reikšmės keliuose budėjo kelininkų tarnybos.
 
Po lietingos nakties automagistralė Vilnius–Minskas blizgėjo nuplauta juoda danga, bet VĮ „Vilniaus regiono keliai“ tarnybos ir čia dirbo nuo ankstaus ryto. Prieš keletą dienų iškritusio sniego pusnys jau seniai buvo išstumdytos toli už kelkraščio ir susigulėjusios kalnais slūgsojo už atitvarų. Tačiau kelininkams rūpėjo sniegą pastumti dar toliau už signalinių stulpelių, nes po šio atodrėkio vėl laukė šalčių ir sniego. Jei kritulių iškristų daug ir prasidėtų pūgos, plačiai išvalyti kelkraščiai leistų operatyviau išlaisvinti važiuojamąją kelio dalį nuo sniego ir užtikrinti saugų eismą. Kelių darbininkų brigados tvarkė vandens nutekėjimo šulinėlius, nes staigus atlydys ištirpdė daug sniego, kai kur atsirado vandens balos.
 
Todėl nuo ankstaus ryto Vilniaus kelių tarnybos ratinis traktorius „Valtra-Valmet“ plačiu verstuvu stumdė paskutinius sniego likučius tolimuose magistralės kelkraščio pakraščiuose, o greideris GB-230 jau važiavo iš Lietuvos–Baltarusijos pasienio ir tvarkė kitą kelio pusę. Greiderio šoninis verstuvas riekė storą sniego riekę ir svaidė ją už sustumdytų pakelės kauburių. Jaunas mašinistas Marjan Akinča preciziškai valdė sudėtingą kelių techniką su trim sniego verstuvais. Šis įgudęs specialistas ne kartą tapo greiderininkų konkursų, kuriuos organizuoja Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos, nugalėtoju. Tokios sudėtingos žiemos sąlygos jam puiki treniruotė prieš būsimas varžybas.
 
Rajoniniai keliai per miškus vietomis buvo išplauti iki ledo, visą naktį pylęs ir nesiliaujantis lietus paliko savo pėdsaką. Vairuotojams šiose vietose reikėjo ypatingo atidumo. Į Rūkainius, Keną, Lavoriškes važinėjo autobusai, mokykliniai autobusiukai, miesteliuose virė kasdienis gyvenimas. Šių vietovių kelius kelininkai jau buvo išvalę. Net į atokesnius kaimus matėsi gilios greiderių brydės.
Jos vedė už Buivydžių naujuoju tiltu per Nerį Zalavo link. Ir čia važinėjo lengvosios mašinos, pasitaikydavo kelkraščiu slystančios arkliuku kinkytos rogės ar net dviratininkai. Rytų Lietuvoje sniego iškritę gan daug, greiderių išstumdytos pusnys neįtikėtinai didelės, vietomis siekia du ir daugiau metrų. Kaimiškose vietovėse net sunku įsivaizduoti gyvenimą, jei nebūtų šios dabartinės kelių technikos ir tarnybų, prižiūrinčių bei tvarkančių kelius.
Ten, kur Prienų, Andriukėnų, Dalininkų kaimai, vietomis reljefas labai sudėtingas – vingiuoti žvyrkeliai staiga kyla į aukštą kalvą, tai vėl leidžiasi žemyn, o tų kalvų slėniuose pripustyta daug sniego. Tik greideriais išvalyti keliai kaimų gyventojus išvaduoja nuo priverstinės izoliacijos, sudaro sąlygas nuvažiuoti į miestelius, kur yra parduotuvės, paštas ar kitos įstaigos. O iki tokių miestelių iš kaimų – 5–8 km kelio.
 
Švenčionių kelių tarnybos viršininkas Vygandas Meškauskas sakė, kad tokiomis sunkiomis žiemos sąlygomis labai svarbu turėti gerai veikiančius kelių mechanizmus ir šią techniką eksploatuojančius patyrusius specialistus. Direktoriaus kabinete yra kompiuteris, kuriame bet kuriuo metu galima pasitikrinti, kiek mechanizmų išvažiavo į kelius, kuriose vietose jie dirba.
 
Rytų Lietuvoje visą šeštadienį nenustojo lyti, vakarop kai kuriose vietose pakilo rūkas. Visą laiką vyravo nulinė temperatūra. Tik prieš dieną (vasario 19) šiauriniuose ir vakariniuose Lietuvos rajonuose snigo arba snyguriavo. Lyti pradėjo Marijampolės apskrityje, dulksna krito Jonavos, Kaišiadorių rajonuose. O prieš savaitę ilgąjį švenčių svaitgalį (vasario 13–16) daugelyje rajonų gausiai snigo. Dėl to didžiuosiuose šalies miestuose įvyko ypač daug eismo avarijų. Jų skaičiumi tai buvo rekordinis 2009–2010 metų savaitgalis, transporto žalų padaryta 60 proc. daugiau nei įprastai.
 
Tą savaitgalį snigo ir pustė visoje rytinėje Lietuvoje. Kelyje Nr. 127 Eišiškės–Kalesninkai–Varėna kelininkai iš pat ryto buvo nuvalę sniegą, o po trijų valandų žemesnėse šio kelio vietose vėl buvo supustyti ilgi sniego liežuviai. Šalčininkų kelių tarnybos viršininkas Vytas Lakis operatyviai pertvarkė technikos darbo grafikus ir iš rajoninių kelių kai kuriuos mechanizmus pasiuntė į sudėtingus kelio Nr. 127 ruožus.
Orai šiemet išties labai permainingi, jų pasikeitimų galima tikėtis ne tik dienomis, bet ir valandomis. Štai šiandien, pirmadienį (vasario 22 d.), po lietingo savaitgalio vėl didesnėje Lietuvos dalyje prisnigta. Klaipėdos ir Telšių apskrityse prisnigo iki 5 cm. Vietomis pažeme pustė, todėl susidarė sniego liežuviai. Šiuo metu sninga beveik visoje Lietuvoje. Naktį spustelėjo šaltis. Nors keliuose dirba visų regionų kelininkų tarnybos, prie vairo reikia būti atsargiems.
 
Prasidėjo vasario paskutinė savaitė, visokių orų dar matysime ir kovo mėnesį. Senolių patirtis sako: jei per Užgavėnes ant namų stogų buvo sniegas, tai jo pakaks ir per šv. Velykas. Per ilgąjį praėjusių švenčių savaitgalį prabėgusios Užgavėnės namų stogus sniegu tiesiog slėgte slėgė…
 
Girdėjosi nuogąstavimų, kad tokią atšiaurią ir ilgą žiemą kelininkams gali pritrūkti druskos ir smėlio mišinio. Tikrai taip nenutiks. Specialistai sako, kad tokią sniego kupiną žiemą daugiausiai pastangų pareikalauja kelių valymas, o ne jų barstymas druska ar smėlio mišiniu. Daugiau druskos ir smėlio mišinio išbarstoma besniegės žiemos mėnesiais. Be to, apdairus šeimininkas atsargas kaupia ne vienai žiemai. Kaip ta senolė iš Dalininkų kaimo šeštadienį sakė: „Duonutės šią žiemą dar nepritrūkau, keliai išvažiuojami. Bet kriaukšlelių atsargai visada turiu prisidžiovinusi…“.
www.auto-bild.lt

SKELBIMAS

Autobild.lt konktaktai Reklama svetainėje
© 2005 "Axel Springer AG". Visos teisės išsaugomos. Rengiama pagal "Auto Bild" licenciją.
Draudžiamas visas ar dalinis atgaminimas bet kokiu būdu kuria nors kalba be išankstinio raštiško leidimo.